in ,

İsmet Özel Hastaymış – Nevruz Uğur

İnsanlar, 1973 öncesi sağlıklı genç devrimci halini ve ancak bir dehanın yazabileceği  şiirleriyle  edebiyatımızın  şiir adına kazanımı olarak gördükleri bu adamın belli bir tarihten sonra uzun süredir saplandığı hastalıklı, geri, faşizan aklına bakınca , keşke dünyaya gelmeseydi dediler. Sürekli ilgi çekmek ve farklılık adına bir ürettiği poetik  değerlerin ve güzelliğinin altında sapkınca  bitişini görmenin şaşkınlığını ve üzüncünü yaşadılar. 

İsmet Özel, var olma biçimini, kendince korkunç büyüklüğünü – egosunu yeterince, beklediğince alkışlamayan,  kutsamayan  edebiyat çevrelerinden, kitlesinden ve hayattan ve şiirden  intikam alma yolunu seçmiştir.

Bu noktada sadece kişilik – tutarlılık  ölümünü değil başkalarının fiziki ölümünü de onaylayıcı, teyit edici, çağırıcı bir faşist dinci- ırkçı, narsist,  meczup haline dönüşmüştür.

Estetik ve ahlakın her durumda uzlaşmadığını biliyorduk; fakat,  İsmet Özel özelinden politik ve poetik serüvenindeki dengesiz, hasta, eğrilerle – zikzaklarla da ideoloji ve estetiğin çarpışmasından bu denli boş, zavallı, hazin bir sonuç çıkabildiğini de gördük. 

Bu facia hayattan kalan, görünen olgu, belli bir dönemde yazdığı şiirler ve bu şiirlerle son poetik, politik havasıyla bayılttığı benzer ruhtaki, dokudaki şair ve şiirseverin varlığıdır.

Hastaymış, ölecekmiş… 
Bence zihnen – fikren ölmüştü de fiziken (doğru değil ama kendi telif ve tercihinden esinledim),  keşke 1972’de ölseydi diyesim geliyor.

Nevruz Uğur / 14 Mart 2019


Yorumlar

  1. knut hamsun -ismet özel-henry miller-dostoyevski ve bunlar gibi onlarca edebiyat insanı bir çok değişimden bir çok süreçten geçmiş insanlardır.Pardon Baudelaire’ı unuttum.
    Şairleri şiirleriyle-yazarları romanlarıyla-öyküleriyle değerlendirmeliyiz.
    Edebiyat insanları hayatları boyunca aynı çizgide devam edemezler.Olayları yaşamak ile olayları yazmaktan bahsediyorum bayım.
    Umarım en kısa zamanda memurların-doktorların-öğretmenlerin hatta güvenlik görevlilerinin yazdığı eserlerle tanışır ve mükemmel!,düzgün,sabit fikirlerden esinlenirsiniz.

Loading…

0

Yorumlar

0 Yorumlar

Locke’un ‘Bellek’ Teorisi: “Aşk Kayıtları”, “Nazire”, “Geçerken” Odağında Söylem Olarak Enver Topaloğlu Şiiri – Koray Feyiz

Duvar duyuyor, sen duymuyorsun sevgilim – Halim Yazıcı