in ,

Şair Olmak – Nevruz Uğur

Yüreğini tutuşmaya hazır yüreklerle buluştursan da senin yüreğinde tutuşturabilecek kor yoksa boşunadır.Daha da kötüsü başkalarında az çok olabilecek kıvılcımı da söndürebilirsin. İnsan yaptığı işi fırtınalar çıkararak değil, olması gerektiği gibi uygulayarak öne çıkarmalı. Aksi durumda ne kadar çok  toz kaldırırsan o kadar tozun altında kalırsın. 

Şiirle, sözle yola çıkma hemen; aldatıcı özgüven duygusunun dayanılmaz hafifliğine kanma; derme çatma, çıkar peşindeki yapay dostluklarla, geçici ögelerle değil, dertle, sevinçle, umutla, hayatla yola çık. 

Demesi kolay da bunlar birikimle oluşur. Sanatsal güzellik, estetik beğeni oluşum süreci konuyla ilgili okumalar ve diğer etkinliklerle, bu etkinlikleri yaşam biçimi hâline getirmekle, çilesini çekmekle nitelik bulacak bir süreçtir.   

Gerçeğin içinde ışıldayan cevheri görebilmen, ona dokunabilmen bu oluşumun içindedir.

Yukarıda sözünü ettiğimiz öznelerle ve nesnelerle, sıradanın övgüsü, alkışı ve tantanasıyla her zaman yükseldiğiniz iğreti kuleden indirilme tehlikeniz vardır; üstelik indirilirken sizi yukarı taşıyan basamaklar olmayabilir de. Bu teneke kulede sahte esmelerin tangırtıları duyulur ama şiirin sesi yoktur; haklı – hakiki  bir keder de yoktur. Ancak, gelip geçici çoşkular, basit, çürüyesi gönençler vardır; çünkü, gerçekte yazmak yaşamaktır, yanmaktır, pişmektir desem pek abartı olmaz. 

Yüreğinde kor taşımıyorsan, kendini tutuşturamıyorsan niye yanmıyorlar diye kuruyana, çürüyene, pişmeyene – pişiremediklerine ya da öyle sandıklarına  kızamazsın. Kuruyanlar su ister, nemli ve ıslak/yaş olanlarsa tutuşmuş, kızgın alevler.
Su, ter – emek ve göz yaşıdır. İçindeki korun canını yakması sonucu gözlerinden gelen suyla kuruyanı sulayacaksın, yeşerteceksin; yüreğinin koruyla da üşüyeni ısıtacaksın. Her şey sende; içindeki yangında, gözlerindeki bulutta. 

Bu bir kişilik durumudur insanda, başka bir özgünlükle var olma biçimidir. Şiir mi? Bu duruma erdiniz mi köleniz olur;  sözcükler, imgeler, metaforlar başında haleler gibi döner. Yazdırır kendini kaos, kargaşa,muamma, netlik, güzellik ve gerçek. 

Bu olmaya “şair olmak” denir.Yunus Emre Suci ile Yeni Çıkan Kitabı Hakkında Söyleşi – Ayfer Karakaş

300 Sözcük/ 1: Sansür, Bir Yeniden Kurgu Girişimidir – Erkan Karakiraz